Strona główna Kontakt    22 128 49 66  Zaloguj się  |  Zarejestruj się
Opiekunki do dzieci Opieka do osób starszych Opieka nad domem Oferty pracy Pomoc
 
Szukaj   W mieście   Wyszukiwanie zaawansowane  
 
 
Wywiad oraz zalecenia  
 
 
Jak znaleźć pomoc domową
     
Poszukiwanie pomocy domowej
     
Wywiad oraz zalecenia
     
Rozmowa rekrutacyjna
     
Umowa o pracę
     

 

 

Jeszcze przed rozmową telefoniczną można skontaktować się z kandydatami poprzez e-mail, aby zadać pytania wstępne, które pozwolą wykreślić z listy kandydatów, którzy nie posiadają wymaganych umiejętności (na przykład nie umie gotować albo nie życzy wykonywać dodatkowych obowiązków). Jeśli chcesz, żeby pomocnik/pomocnica zrobił/a zakupy na cały tydzień, ale nie możesz pożyczyć własnego samochodu, zapytaj, czy ma on/ona prawo jazdy i samochód i czy zgodzi się go wykorzystywać w tym celu. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi, można zdecydować o następny krok. Zwróć uwagę na styl pisania, logiczność wypowiedzi. Niepoważny styl i wulgarność nie są dozwolone, wyraźnie wskazują na brak profesjonalizmu takiej osoby. Jeśli masz wystarczającą ilość informacji, aby przejść do następnego kroku, możesz rozpocząć telefonować do kandydatów. Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą okazją sprawdzenia danych opublikowanych na stronie internetowej. Podczas takiej rozmowy możesz również przedstawić informacje o sobie i swojej rodzinie, opowiedzieć, jakiej pomocy szukasz. Zadaniem telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej jest odsiew kandydatów uznanych za nieodpowiednie. Jednocześnie sporządzaj listę tych kandydatów, z którymi chciałabyś/chciałbyś spotkać się osobiście. Na co powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę podczas rozmowy telefonicznej:

 • styl mówienia
 • umiejętność poprawnego wysławiania się
 • czy kandydaci rozumieją swoje obowiązki na stanowisku pomocy domowej.

Pytania, które można i nawet niekiedy trzeba zadać potencjalnej pomocy domowej lub sprzątaczce w czasie wywiadu telefonicznego:

 • opisz swoje doświadczenia jako sprzątaczka lub pomoc domowa?
 • kiedy jesteś gotowy zacząć pracę?
 • dlaczego jesteś pewna, że sobie poradzisz z tą pracą?

Jeśli po zakończeniu rozmowy zdasz sobie sprawę z tego, że człowiek ten nie będzie odpowiednią osobą na tym miejscu, podziękuj mu i przejdź do następnego kandydata. Jeśli jesteś zainteresowana dodatkową rozmową z tym kandydatem, wyznacz czas i miejsce na spotkanie osobiste. Nie zapomnij wspomnieć, z którymi dokumentami chcesz się zapoznać. Mogą to być na przykład:

 • dowód osobisty, adres zameldowania
 • certyfikat, dyplomy, wyróżnienia, kursy
 • referencje
 • CV
 • karta pracy
 • książeczka sanepidu
 • zaświadczenie o niekaralności

Możesz poprosić o wszystkie dokumenty z listy lub tylko niektóre z nich. Należy pamiętać, że pomoc domowa znajduje się w specyficznej sytuacji. Osoba ta będzie miała dostęp do wszystkich pomieszczeń domu/mieszkania. Dlatego też trzeba takiej osobę zaufać w stu procentach. Jeszcze przed rozmową, należy sprawdzić referencje kandydatów. Kontakty do poprzednich miejsc pracy są widoczne w profilu kandydata na NaszaOpiekunka.pl. Można również poprosić o nie swoich kandydatów przez e-mail lub w trakcie rozmowy telefonicznej. W rozmowie z poprzednimi pracodawcami należy poprosić o opis cech charakteru pracownika, zapytać, czy była/był uczciwa/y i czy nie było żadnych incydentów podczas jej/jego pracy, a jeśli tak, jak zostali oni rozwiązane. Możesz też sprawdzić swojego kandydata w Internecie. Bardzo często proste przeszukanie Internetu, wpisując imię i nazwisko kandydata, może dać nieoczekiwane wyniki. Niektórzy pracodawcy publikują w sieci tak zwane "czarne listy" pracowników. Może, niestety, twój kandydat znalazł się na takiej liście przez przypadek, ale lepiej nie ryzykować. Jeśli w Internecie są negatywne komentarze, dotyczące tej osoby, należy przejść do następnego kandydata. Jeśli po sprawdzeniu referencji jesteś zadowolony z wyników, to czas na rozmowę.